YAZ KAMPANYASINI KAÇIRMA ARAÇ BAKIMINDA %10 İNDİRİM FIRSATI!

Kışa girmeden otomobilinizde kontrol etmeniz gereken konular

 

Otomobillerin kışa özgü bakımları

Kış mevsiminde değişen hava koşulları, açık alan ve kapalı alanlardaki ısı farklılıkları aracınızın sisteminde bazı sorunlar yaşatabilir. Yağmur, dolu, şiddetli rüzgar, ayaz, don ve bununla beraber kaygan, ıslak, çamurlu ve hatta tuzlanmış zemin için önlemlerinizi almanız gerekiyor.

  • Antifrizi kontrol edin

Antifriz arabanızın radyatörüne giden bir çeşit kimyasal sıvıdır ve aracınızın kış koruması için en mühim parçalardan birisidir. Arabanız normalde %50 su ve %50 antifriz içerir. Kış mevsimi boyunca bu dengede kaldığını kontrol etmeniz son derece önemli çünkü antifriz, motorun ısı seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

  • Lastikleriniz kış mevsimine uygun mu?

Arabanızın ve sizin güvenliğiniz için lastikler ve mevsime uygun lastik seçimi son derece önemlidir. Kış lastikleri, mevsime uygun olarak üretilirler ve sizi olası riskli zemin koşullarına uygun şekilde korurlar. Ayrıca özellikle kış mevsiminde lastik hava basıncının normal seviyelerde olduğunu da kontrol etmeniz gerekir. Soğuk hava da sıcak hava gibi basınç değişikliklerine sebebiyet verebilir.

  • Silecekleriniz ne durumda?

Sileceklerle kış mevsiminin ne alakası var demeyin zira şiddetli yağmur, sulu sepken kar ve yoğun kar yağışlarında, sileceklerinize seyir halinde oldukça fazla ihtiyacınız olacak. Ayrıca bir başka arabanın ön camınıza sıçrattığı çamur zerrelerini de bu duruma ekleyebilirsiniz. Sileceklerinizin tüm görüş açınıza ulaşarak temizlik yapabilmesi, hava koşulları ne kadar bozuk olursa olsun, güvenle ilerlemenize yardımcı olacaktır.

  • Silecek, cam sıvısını kontrol edin

Eğer ışıltılı ve temiz bir ön cam istiyor ve sileceklerinizin de akışkan bir şekilde çalışmasını istiyorsanız, bu yıkama sıvısına ihtiyacınız var. Özellikle çamurlanan ön camınızı temizlemek için bu hazneyi düzenli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

  • Yıllık araba bakımınızı yaptırdınız mı?

Güvenli bir kış sürüşü için her şeyden evvel gelen yıllık araç bakımlarını aksatmamanız son derece önemli. Bu kontrollerde sizin göremediğiniz ve anlayamayacağınız pek çok iç ve dış aksamın kontrolleri yapılır ve sorun varsa derhal düzeltilir.

  • Frenler, motor yağı?

Kış mevsiminde daha da kaygan hale gelen zemin için sağlam bir fren yapısı son derece mühimdir. Aynı şekilde arabanın motorunun tam kapasite çalışması ve güvenli bir sürüş için, motor yağının tam kapasite dolu olması gerekir.

  • Sigorta?

Ve elbette güvenli bir kış sürüşü ve olası riskleri güvence altına almak için en önemli konuların başında sigorta geliyor. Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası yaptırarak hem aracınızı güvenceye alabilir, hem de olası bir kaza da verebileceğiniz zararlara karşı koruma sağlarsınız.


%d blogcu bunu beğendi: