17 Ocak 2019

OTO KLİMA

Peugeot Ve Citroen DS Mobiles Marka Araçlar için Klima Bakımı

OTO KLİMA HİZMETLERİ

Araç klimaları ev tipi klimalar ile aynı mantıkta çalışır. Klima araçları soğutmanın yanı sıra araçta bulunan havanın nemini de azaltır.

Araç klimalarının bir diğer fonksiyonu araç camlarında oluşan buğuyu gidermektir. Klima sisteminde havanın nemi yoğunlaştırılarak su olarak atılır. Klima açık iken havalandırma deliklerinden gönderilen havanın kuru olması sebebiyle özellikle kışın oluşan camlardaki buğu kolay bir şekilde giderilir.

KLİMA GAZI DOLUM HİZMETİ

Klimanın gaz dolumunu aksatmamak gerekir. Periyodik bakımda da kontrol edilmesine rağmen bazen ihmal edilen klima gazı eksildiğinde klima soğutma veya ısıtma işlevini yerine getiremez olur. Ayrıca gereksiz çalışarak enerji tüketir. isteyebilirsiniz. Klima dezenfeksiyonu ya da polen filtresi değişimi gibi işlemler için de Bostancı Merkez Oto’ yu tercih edebilirsiniz. 

Oto Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Klima soğutma yapmıyorsa genellikle gazdan şüphelenmek gerekir ancak soğutma yetersizliğinin birden fazla nedeni olabilir. Klima çalışır durumdayken boruları kontrol ettiğinizde karlanma-buzlanma varsa gaz bitmiş olabilir. 

Araba Klima Gazı Neden Biter?

Söz konusu gaz, kısa sürede bitmez. Çok uzun yıllar kullanılacak şekilde gaz dolumu üretici firma tarafından optimize edilir. Ancak borularda çatlak, kırılma, deformasyon varsa gaz kaçağı olur ve klima gazının bitmesine neden olabilir. 

Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır?

Bu konuda Merkez Oto gaz dolumu yapılır. Klima gaz dolum cihazına aracın marka model bilgisi girilerek yapılan işlemde klimadaki gaz ve yağ tamamen çekilip tekrar basılır. Ancak aynı işlem manuel olarak da yapılabilir. Bu şekilde yani elle klima gaz dolumu yapıldığında ise kaput altındaki etikete bakılarak belirtilen miktar kadar dolum yapılır. 

Klima Neden Soğutmaz?

Özellikle sıfır km bir otomobilin kliması ilk yıllar çok iyi soğuturken ilerleyen dönemde bu etki azalır gibi olur. Aslında burada oto klima arızasından çok bakım eksikliği söz konusu olabilir. Klima temizliği, dezenfeksiyonu, polen filtresi değişimi ya da gaz dolumu ile sorun çözülebilir. Araba klimasının soğutma sorununa çözüm bulmak üzere Merkez Otaya giderek uzman yardımı alabilirsiniz. Klimanın soğutmamasının birden fazla nedeni olabilir. Net bir sonuca ancak teknik bir kontrolle ulaşılabilir. Ancak klima soğutmuyorsa şu konu başlıkları dikkate alınabilir. 

1. Klima tuşuna basıldığında borular soğuk olduğu halde soğuk üfürmüyorsa fan  arızası akla gelebilir. 

2. Polen filtresi tıkalı olduğunda da klima soğuk üfürmez.

3. Havalandırma kutusunda arıza varsa yine klima soğutmaz.

4. Elektrik motoru bozuksa klima, soğutma işlemini yapamaz.

KLİMA TEMİZLİĞİ HİZMETİ 

Klima kanallarında ısı, nem ve karanlığın bir araya gelmesiyle koku üreten bakteriler oluşur. Kokunun bir diğer sebebi ise değiştirilmemiş polen filtreleridir. Havadaki toz ve nemli havanın bir araya gelmesiyle polen filtreleri bakterilerin yaşaması için uygun bir hale gelir. Aşırı tıkanan klima kanalları sistemin çalışmasını zorlaştıracağı için yakıt tüketimini bile arttırabilmektedir.

Merkez Oto’ da yapılan klima dezenfeksiyon işlemi ile havalandırma kanallarının temizliği sağlanır. Polen filtresi değişimi ile birlikte klimadan kaynaklanan rahatsız edici kokular yok olur.

POLEN FİLTRESİ DEĞİŞİM HİZMETİ

Arabayla yolculuğu konforlu kılan en önemli detay, klimadır. Evet, ısıtmalı koltuklar, döşemede terletmeyen kumaş dokusu, iç mekan ferahlığı gibi ayrıntılar da konfor odaklıdır ama klimasız araçta ne yaz ne de kış konfor olmaz. Ancak araba kliması da bakım ister. Klima bakımı, polen filtresi değişimi, klima dezenfeksiyonu, klima kontrolü gibi başlıklar mutlaka dikkate alınmalıdır. Aksi halde oto klima soğutmama sorunu, ısıtmama sorunu, kötü koku sorunu ya da fazla enerji tüketimi sorunu yaşanabilir. Oto klimasının ömrünü uzatmak, randımanlı soğutma ve ısıtma sağlamak üzere en önemli işlemlerden biri de oto klima polen filtresi değişimidir. Klima soğutması ile, ısıtma ile ya da havalandırma ile içeri giren havayı temizleyen bu önemli parçanın üreticinin de belirttiği belirli periyodlarla ve bazen de kötü hava koşulları nedeniyle vaktinden önce değişmesi gerekir. 

Merkez Oto Özel Servis klima problemleri için güvenilir sonuçlar sunar. Araç kliması soğutmuyorsa ya da çalışmıyorsa size en yakın Merkez oto servis noktasına uğrayarak hızlı ve konforlu bir biçimde çözüme ulaşabilirsiniz.  

Klima Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

İçeri giren havayı temizlemek ana işlevidir. Dışarıdan gelen havayı polen, partikül ve diğer kötü maddelerin çoğundan arındırdıktan sonra havanın ortama girmesini sağlar. Bu yönüyle aslında hem insan sağlığı için çok önemli bir işlevi vardır hem de klimanın randımanlı çalışması için temiz ve yeni olması gereken bir parçadır. 

Oto Klima Polen Filtresi Ne Sıklıkla Değişmeli?

Araç kliması konusunda uzman eller, polen filtresini yılda bir kez değiştirmenin sağlıklı bir kullanım sunacağını belirtiyor. Ancak yılda bir kere polen filtresi değişimi yapamıyorsanız da temizletebilirsiniz. 

Araç Klima Polen Filtresinin Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

İstanbul gibi hava kalitesinin düşük olduğu bir şehirde yaşıyorsanız zaten yılda bir kere polen filtresini değiştirmelisiniz. Ayrıca klimayı açtığınızda kötü koku geliyorsa ya da gürültülü çalışıyorsa polen filtresi tıkanmış demektir. 

Araba Polen Filtresi Değişimi Yapılmazsa Ne Olur?

Motor arızasına doğrudan sebep olmadığı için ya da aracın yürüyen aksamını etkilemediği için genellikle göz ardı edilen ancak insan sağlığı açısından çok önemli olan klima polen filtresi, vakti geldiğinde değiştirilmezse üst solunum yolu hastalıkları ya da alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Durum, özellikle bebek ve çocuklar için çok tehlikeli olabilir. 

Polen Filtresi Nerede Bulunur?

Birçok polen filtresi, torpido gözünün arkasında bulunur ve torpido gözünü bağlantı elemanlarından kurtararak kolayca erişilebilir durumdadır. Bazı polen filtreleri gösterge tablosunun altında bulunur ve erişilmesi kolay olmayabilir veya taze havanın klima sistemine girdiği kaputun altında olabilir. Filtrenin ne kadar süre çalıştığına bağlı olarak polen filtre yüzeylerinde tüm yüzeyi kaplayan yapraklar, dallar, böcekler, kurum ve kirler ile karşılaşılmaktadır.