17 Ocak 2019

OTO ELEKTRİK HİZMETLERİ

ARIZA TESPİT HİZMETİ

Peugeot, Citroen ve Özellikle Ds Auto Mobiles yeni modeller ile birlikte artan araç teknolojisi, araçlarda tespit edilmesi daha zor arızaların karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

OtoPratik’lerde bulunan güncel arıza tespit cihazları ile yaşanmış olan arızanın hangi sistem/parça kaynaklı olduğu saptanmaktadır.

GÖSTERGELERİN KONTROLÜ

Aracınızın göstergesinde herhangi bir arıza veya bir bilgilendirme sebebiyle uyarı lambaları yanabilir. Bir araçta modelden modele değişmekle birlikte 70’e yakın uyarı lambası yer almaktadır. 

Yanan uyarı lambalarının kontrolü, sebebi ve hızlı çözümleri için Bostancı Merkez Oto Özel Servisi seçebilirsiniz.

FAR AYARI VE AMPUL DEĞİŞİMİ HİZMETLERİ

Sağlıklı bir sürüş açısından görmek ve görülmek hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden farlardan sinyallere, stop lambalarından plaka lambalarına aracın aydınlatmayla ilgili tüm unsurlarının sağlıklı bir biçimde çalışıyor olması son derece önemlidir.

Bu yüzden, Merkez Oto’ ya gelen araçların far ampulleri başta olmak üzere tüm aydınlatma tertibatları kontrol edilir, gerekirse far ayar ve ampul değişim işlemleri de yerine getirilir.

BUJİ DEĞİŞİM HİZMETİ VE FİYATI

İçten yanmalı motorlarda gazın tutuşmasını sağlayan parçaya buji denir. Onu bir çeşit çakmak olarak da düşünebiliriz. Yakıt ve hava karışımını ateşleyen bu parça, motorun çalışması için hayati önem taşır. Bujinin çalışma şekli yüksek gerilimli elektrikle kıvılcım oluşturma esasına dayanır. 

Zamanla işlevini yitiren bujilerin değişimi gerekebilir. Buji arıza tespit sistemleriyle bujilerin durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Buji Arızaları

Buji arızası nasıl anlaşılır, sorusunun net birkaç yanıtı var, ancak bu konuda mutlaka uzman ellerden destek almak gerek. Aracı çalıştırdığınızda motor titreme yapıyorsa, burada bujiden şüphelenmek gerek. Egzozdan siyah duman çıkması da bujiye işaret edebilir. Buji ateşlemede sorun yaşıyorsa genellikle aracın performansı da olumsuz etkilenir. Bu durum da normalden fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Özetle aracınızı çalıştırdığınızda motor titriyorsa, egzozdan siyah duman çıkıyorsa, aracın performansı düştüyse bujileri ve buji kablolarını kontrol ettirmeniz gerekiyor demektir. 

Buji Temizliği

Bazı durumlarda pas sökücü kimyasallarla buji temizliği yapılarak sorun giderilmeye çalışır. Ancak buji temizliği uzmanların çok önermediği bir işlemdir. Zira, genellikle sorunu çözmek için yetersizdir. Bu konuda bir arıza hissettiğinizde ya da sorunun bujilerden kaynaklandığını öğrendiğinizde gerekli değişimi yapmanız yani yeni buji veya buji kablosu taktırmanız önerilir. Ayrıca sorun ateşleme bobininde, sokette ya da doğrudan bujide olabilir. Tüm bunların uzman ellerde değerlendirilmesi gerekir. 

Buji Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Buji değişimini kendi başınıza yapmanız önerilmez. Zira oldukça teknik bilgi gerektiren bir iştir. Oto bakım uzmanları değişim sırasında dikkat edilmesi gereken detayları şöyle özetliyorlar:

1. Buji başlığına dikkat edilmeli, doğru ürün seçilmelidir.
2. Kablolar da kontrol edilmelidir. 

SİGORTA DEĞİŞİM HİZMETİ

Sigortalar aracın elektrik devrelerinde meydana gelebilecek kısa devre sonunda sistemi olası yangın tehlikesine karşı korumak için kullanılan elemanlardır.

Merkez Oto’ ya gelen araçların kısa devre veya yüksek akım sebebiyle atan sigortaları uygun ekipmanlar ile kontrol edilir ve değişimi yapılır.